O nama

Društvo književnika Niša osnovano je 1952. godine po odobrenju tadašnjeg Odeljenja unutrašnjih poslova, a prema podnetoj prijavi za osnivanje koju su potpisali sledećim redosledom: Milentije Stojiljković, Danica Čemerikić, Slavko Miloradović, Đorđe Popović, Veljko Vidaković, Nikola Meljanicki, Radomir Milojković, Milojko Milojković, Miodrag Riznić i Živojin Lekić.

Za prvog predsednika Društva izabran je Velimir Živojinović Masuka

Massuka

Predsednik tadašnjeg reonskog odbora Narodnog fronta, pesnik Velizar Pešić, pomogao je da Društvo ubrzo dobije prostoriju u zgradi Opštine Niš za redakciju novog književnog časopisa Gledišta, čiji se prvi broj pojavio 1. oktobra 1953. godine.

Časopis Gledišta je izlazio do 1964. godine, a tokom 2022. godine obnovljena je redakcija i osnovan portal i istoimeni podkast.

Kao temeljna organizacija niškog književnog staleža, Društvo baštini tradiciju koja seže u prvu polovinu dvadesetog veka i čuva ugled u javnosti i zastupa stvaralačke i esnafske interese članova.

Uprkos administrativnim zastojima, Društvo izvorno čine profesionalni pisci i prevodioci koji žive ili su rođeni u Nišu.

Članovi Društva učestvuju u radu programskog saveta Književne kolonije Sićevo, u žirijima književnih nagrada, organizovanju i vođenju književnih radionica i programa u Srbiji i inostranstvu.

Dosadašnji predsednici Društva:

• Velimir Kostov
  • Zvonko Karanović
  • Nikola Todorović
  • Zoran Pešić Sigma
  • Ivan Cvetanović
  • Dragan J. Ristić
  • Velibor Petković

Od 18. februara 2019. godine predsednik Društva književnika i književnih prevodilaca Niša je pesnik Dalibor Popović Pop.

Društvo književnika i književnih prevodilaca Niša i Grad Niš dodeljuje godišnju gradsku književnu Nagradu Slaviša Nikolin Živković u saradnji sa Niškim kulturnim centrom.

Ovo su objave sa našeg Instagram profila, a ovde posetite i naš Fejzbuk i Tviter nalog.

OBAVEŠTENJE: Knjižara «Nestor Žučni» nije komercijalnog karaktera. Pogledajte stranicu politike privatnosti. Poručivanjem knjiga u internet knjižari članova Društva donirate slobodnom voljom našim novim izdanjima i podržavate naš dalji rad.

Knjižara Nestor Žučni